Davet

Sevgili Meslektaşlarımız,

TODEM İstanbul’dan sonra 6 Nisan 2018 tarihinde TODEM Ankara da meslekdaşlarımızın hizmetine sunuldu. TODEM’lerin oluşturulması fikrini yaratan, geliştiren, destekleyen tüm meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Biz de Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Yürütme Kurulu olarak İstanbul’dan sonra Ankara’yı da destekleme ve eğitimlerimize orada da devam etme kararı almıştık, ve bu kararımızın arkasında duruyoruz.

Planladığımız Beceri Aktarım Kursları (BAK) başlığındaki eğitim toplantılarının bir yenisini daha Eylül ayında TODEM Ankara’da düzenleyeceğiz. BAK olarak planladığımız onuncu kurs konumuzu “TOD Kornea ve Oküler Yüzey BAK -10: Oküler Yüzey İnflamatuvar Hastalıkları ve Tedavi Yaklaşımları” şeklinde belirledik.

Oküler yüzeyin enflamatuar hastalıkları çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkar. Hastalıklar belli başlıklar altında toplansa dahi bu hastalıklar her hastada kendine özel seyretmektedir. Bu sebeple, hastanın özelliklerini göz önünde bulundurarak yaklaşmamız ve tedaviyi planlamamız gerekmektedir. Bu hastalıklar aynı zamanda çeşitli sistemik hastalıklarla da beraberlik gösterebilmektedir.  Hangi hastada hangi sistemik araştırmaları yapmamız gerektiği konusu da bazen karmaşık olabilmektedir. Kursumuzda periferik ülseratif keratit ve kornea erimesi, atopik ve vernal konjonktivit, skatrizan konjonktivitler, episklerit ve sklerit hastalıkların üzerinde özellikle durulacak ve immun baskılayıcı tedavi seçenekleri ve nerede, ne zaman, hangi ilacın seçilmesi gerektiği konuları aydınlatılmaya çalışılacaktır. İlgili  konuda uzun süredir çalışmaları olan çok tecrübeli eğitici kadromuzdan eğitim alma şansını bulacağınız bu kursumuzdan kesinlikle fayda göreceğiniz düşüncesindeyiz.

 “Oküler Yüzey İnflamatuvar Hastalıkları ve Tedavi Yaklaşımları” eğitimi ile ilgilenen meslektaşlarımızı, 29 Eylül 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz TOD Kornea ve Oküler Yüzey Birimi onuncu BAK programına davet ediyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu
TOD Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Başkanı
BYK adına