Davet

Sevgili Meslektaşlarımız,

Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Yürütme Kurulu olarak Beceri Aktarım Kursu  (BAK) adı altında didaktik anlatımlarla desteklenen pratik kurslardan yedincisini gelen yoğun talep üzerine yine “Kornea Topografisi” konusunda düzenliyoruz. Toplantı yerimiz Türk Oftalmoloji Derneği Eğitim Merkezi (TODEM) olacak.

“Kornea topografisi” günlük göz muayenelerinde sık başvurduğumuz, astigmatizmanın düzgün veya düzensiz oluşunu değerlendirdiğimiz, keratokonus  gibi kornea ektazilerinin tanı ve takibinde yararlandığımız ayrıca katarakt ve refraktif cerrahi planlama ve takibinde olmazsa olmaz bir görüntüleme metodu. Eğitimimizin ana amacı, katılımcıları, günlük pratikte topografi kullanım alanları ve ölçüm değerlendirmesi konusunda bilgilendirmektir. Bu kursta, genel anlamda, ülkemizde sık kullanılan kornea topografi cihazları ve alınan ölçümlerde analiz sistematiği hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca, subklinik keratokonus/keratokonus tanısı ve post-LASIK ektazi tanısı nasıl konulmalı, ektazilerde ilerleme analizi yapılırken nelere dikkat edilmeli, refraktif cerrahide ektazi riski tanısı nasıl konulmalı ve katarakt cerrahisinde topografi ne zaman/nasıl kullanılmalı konuları olgular üzerinden pratik ağırlıklı anlatılacaktır. Diğer eğitimlerden aldığımız geri bildirimlere dayanarak söyleyebiliriz ki, toplantı sonrası eve giderken farklı bir perspektif kazanacaksınız.

Toplantı kontenjanımızı ikinci pratik bölümünde küçük gruplarda daha rahat tartışabilmek ve en fazla verimi almak amacıyla 40 katılımcı ile sınırladık. Toplantıdan verim alınabilmesi için başvuran kişilerin en az 2 yıllık asistan veya uzman olması gerekmektedir. Başvurularınızı yaparken bunu gözönünde bulundurmanızda fayda vardır.

Kornea topografisini daha iyi öğrenmek, cihazları daha iyi tanımak isteyen meslektaşlarımızı, 18 Şubat 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz “Kornea ve Oküler Yüzey BAK -7: Kornea Topografisi” toplantımıza bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımızla,

Prof. Dr. Rana Altan Yaycıoğlu
TOD Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Başkanı,

BYK adına