Davet

Değerli Meslektaşlarımız,

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Vitreo-Retinal Cerrahi Birimi olarak ilk Beceri Aktarım Kursunu  (BAK) geçen yıl içinde Türk Oftalmoloji Derneği Eğitim Merkezinde (TODEM) 6 mayıs 2017 Cumartesi günü yapmıştık. Daha önce duyurduğumuz gibi BAK toplantılarının didaktik ve pratik kısımları olmaktadır. Birinci VRC Birimi BAK kursunun konusu “ Temel Vitreoretinal Cerrahi Teknikleri “ olmuştu. Son derece deneyimli dokuz konuşmacı yaklaşık üç saat içinde Vitreo-Retinal Cerrahinin ana başlıklarını ayrıntılı biçimde salonu dolduran meslektaşlarımıza aktarmıştı. Bu toplantının çok başarılı geçmesi nedeniyle Ankara TODEM’ in açılması üzerine aynı başlıkla 24 Kasım 2018 tarihinde, cumartesi günü bu toplantıyı Ankara’ da tekrarladık.

Vitreo-Retinal Cerrahi Biriminin ikinci Beceri Aktarım Kursu 8 Ekim 2017 Pazar günü yine İstanbul Türk Oftalmoloji Derneği Eğitim Merkezinde (TODEM) yapılmıştı. Ana başlığımız “ İleri Vitreoretinal Cerrahi : Retina Dekolmanı Cerrahisi “ oldu. Bu sefer de çok deneyimli konuşmacılar katılımcılara önce ayrıntılı biçimde konunun alt başlıklarını anlattılar, daha sonra video olgu örnekleri üzerinde ek bilgiler vererek, sorularınızı cevaplamaya çalıştılar. Bu toplantıda da İstanbul TODEM’ deki birinci “ Temel Vitreoretinal Cerrahi Teknikleri “ toplantısında olduğu gibi teorik bilgilerin verildiği bölümü takiben olgu örnekleri üzerinde bilgi paylaşımı ve interaktif tartışma ortamı yaratmak üzere ikinci bölüme geçildi. Ancak şaşırtıcı biçimde birinci BAK toplantısından farklı olarak bu interaktif bölüme katılım az oldu. Bunun nedenini anlayabilmek için katılımcı arkadaşlarımızla konuştuğumuz zaman katılımcıların önemli bir kısmının henüz daha hiç VRC uygulamadıklarını ya da deneyimlerinin çok kısıtlı olduğunu öğrendik.

Tabii ki yine yeni başlayan arkadaşkarımızı “İleri Vitreoretinal Cerrahi: Retina Dekolmanı Cerrahisi“ konulu ikinci BAK toplantısında görmekten mutluluk duyarız. Ancak şunu belirtmek isterim ki “ ben zaten epey VRC uyguluyorum “ diye içinden geçiren arkadaşlarımızın da çok faydalanacağı bir interaktif toplantı olacağından kuşku duymamaları gerektiği konusu. Dolayısıyla Ankara’da açılan ikinci TODEM’in ikinci BAK kursu “ İleri Vitreoretinal Cerrahi : Retina Dekolmanı Cerrahisi “ başlığı ile 08 Aralık 2018 tarihinde cumartesi günü Ankara TODEM’ de gerçekleştirilecek olan toplantıda bütün VRC’ ye gönül veren arkadaşlarımızla görüşmeyi diliyoruz.

Ayrıca toplantının sponsoru ALCON firmasına ve organizasyon için Global firmasına teşekkür ederiz.

Başarı dileklerimizle

Dr. Tunç Ovalı
TOD VRC Birimi Başkanı (BYK adına)