Davet

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneği Şaşılık birimi Yönetim kurulu tarafından organize edilen bu Beceri Aktarım Kursunun konusu KOMİTAN EZOTROPYA’lardır.

Günlük pratiğimizde en sık karşılaştığımız şaşılık patolojisi olduğundan Ezotropyaların tanı ve tedavisi önemlidir. Çoğunluğunda cerrahi tedavi gerektiği için ve bu tedavi seçenekleri de farklılık gösterdiğinden eğitmenlerin tecrübelerini aktarması katılımcıların bilgilerine katkı sağlayacaktır.

Alanında uzman ve çok değerli konuşmacıların katılacağı bu kursun katılımcılar için çok farklı bir deneyim olacağına inanıyorum. Bu nedenle sizlere bilgilerini aktaracak olan arkadaşlarıma minnettarım.

Bu fırsat ile hepinize saygı ve selamlarımı sunar, katılımınız için şimdiden teşekkür ederim.


Prof. Dr. Yaşar DURANOĞLU
Türk Oftalmoloji Derneği Şaşılık Birimi Başkanı


Invitation

Dear Colleagues,

The subject of this Skills Transfer Course organized by the Board of Directors of the Turkish Ophthalmology Association Strabismus Unit is COMITANT ESOTROPIAS.

Diagnosis and treatment of Esotropia is important as it is the most common strabismus pathology that we encounter in our daily practice. Since surgical treatment is required in most cases and these treatment options vary, the instructors' sharing of their experiences will contribute to the knowledge of the participants.

I believe that this course, which will be attended by valuable speakers who are experts in their fields, will be a very different experience for the participants. Therefore, I am grateful to my friends who will share their knowledge with you.

I would like to take this opportunity to express my respect and greetings to all of you and thank you in advance for your participation.


Prof. Dr. Yaşar DURANOĞLU
Head of the Strabismus Unit of the Turkish Ophthalmology Association