Davet

Değerli Meslektaşlarım,

‘TOD Canlı Cerrahi Günleri’ nin ilkini geçen yıl gerçekleştirmiştik. Katarak ve Refraktif Cerrahi, Glokom, Vitreoretinal Cerrahi, Kornea ve Oküler Yüzey, Şaşılık ve Oküloplastik Cerrahi Birimlerimizin ayrı ayrı tarihlerde düzenledikleri canlı ya da video cerrahi etkinliklerinin, birlikte düzenlendiğinde meslektaşlarımıza zaman tasarrufu açısından çok önemli bir katkı sağlayacağı, meslektaşlarımızın aynı sempozyum içinde birden fazla birimin cerrahi uygulamalarını izleme fırsatı bulabileceği, sponsor firmaların ayrı ayrı sempozyumlara katılmak yerine, ortak sempozyuma katılımlarının zaman ve finans açısından daha verimli olacağını ve tüm bunların sonucu olarak katılımın yüksek sayılara ulaşabileceğini öngörerek Birimlerimizin Ortak Canlı Cerrahi uygulamasını organize etmiştik. Gerçekten de bu organizasyon, adeta bir Canlı Cerrahi Şöleni’ne dönüşmüş ve daha ilk uygulamasında sekiz yüzün üzerinde meslektaşımızın katılımını sağlamıştır.

TOD Canlı Cerrahi Günleri, süratle TOD’un Ulusal Kongremizden sonra ikinci büyük katılım sağlanan toplantısı olma yolundadır. Birimlerimizin ortak uygulamaya gitmeleri sonucu, Canlı Cerrahi Sempozyumu’nun cazibesi artmış, son yıllarda bu sempozyumlarda düşen katılımcı sayıları, daha ilk uygulamada özlenen rakamların üstüne çıkmıştır.

Bu ilgi bizi çok memnun etti ve bu yıl organizasyonu bir gün daha uzatarak, iki tam ve iki de yarım gün olacak şekilde daha uzun bir zaman dilimine yaydık. Canlı ve video cerrahi uygulamalarını, güncel panellerle zenginleştirerek Sempozyumun daha doyurucu bir formata dönüşmesi için çaba sarfettik.

TOD 2. Canlı Cerrahi Sempozyumu, 28 Haziran - 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında Pulman İstanbul Otel ve Kongre merkezinde yapılacak ve canlı cerrahi uygulamaları iki tam gün olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Ameliyathanesinde gerçekleştirilecektir.

Katılımcı Birimlerimizin Başkan ve Yürütme Kurulları, Organizasyon Komitesinin koordinasyonunda, Sempozyumun her yönden başarılı olabilmesi için büyük bir uyum içinde, var güçleri ile çalışmaktadırlar. Kendilerine yürekten teşekkür ederim. Bu organizasyonun canlı cerrahi uygulamaları için hastanelerini tahsis eden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi idarecilerine, Cerrahpaşa Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na, öğretim üyelerine ve diğer çalışanlarına, sizler adına teşekkür ve minnetlerimi sunarım.

Bu ortak Canlı Cerrahi Sempozyumu Endüstri firmalarımızın da odak noktası haline gelmiştir. Çeşitli sponsorluklarla Sempozyumumuzu renklendirecek olan katılımcı firmalarımıza şimdiden teşekkür ederim.

Derneğimizin kuruluşunun 90’ıncı onur yılı ile daha da anlamlı hale gelen bu görkemli şölenimizde birlikte olmak dileğiyle, tüm Üyelerimizi TOD 2. Canlı Cerrahi Günleri’ne organizasyon komitesi ve Merkez Yönetim Kurulumuz adına davet ediyorum.

En derin saygı ve sevgilerimle,

Osman Şevki Arslan
Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı