Davet

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Türk Oftalmoloji Derneği Şaşılık Birimi tarafından organize edilen 2023 yılı BAK toplantılarının ikincisinin konusu “EKZOTROPYALAR’’dır.

Günlük oftalmoloji pratiğimizde oldukça sık rastladığımız bu klinik tablonun tanı ve tedavisinin özellikleri ve bu alandaki gelişmeleri dalında uzman olan meslektaşlarımız tarafından her yönüyle ele alınıp, irdelenecektir. Ayrıca katılımcılar yüz yüze yapılacak bu toplantıda merak ettikleri her soruyu eğitmenlere sorup tartışabilecektir. Bu nedenle bilgi ve becerilerini aktaracak olan eğitmenlerimize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Katılımcılar tarafından yaşanacak eşsiz bir deneyim olacağına inandığım bu toplantıya sizleri davet eder saygı ve sevgilerimi sunarım.


Prof. Dr. Yaşar DURANOĞLU
TOD Şaşılık Birimi Başkanı


Invitation

Dear Colleagues,

The subject of the second BAK meeting in 2023 organized by the Strabismus unit of the Turkish Ophthalmology Association is "EXOTROPIAS".

The features of the diagnosis and treatment of this clinical picture which we encounter quite frequently in our daily ophthalmology practice, and its developments in this field will be discussed and examined in all aspects by our colleagues who are experts in their fields. In addition, the participants will be able to ask and discuss any question they are curious about to the trainers in this meeting to be held face to face. For this reason, I would like to thank our trainers who will transfer their knowledge and skills.

I invite you to this meeting, which I believe will be a unique experience for the participants, and offer my respect and love.


Prof. Dr. Yaşar DURANOĞLU
Chair of TOA Strabismological Society