Davet

Değerli meslektaşlarımız,

Bu yıl bir ilki gerçekleştiriyor, oftalmolojideki cerrahi uygulamaları üç günlük bir toplantıda bir araya getirip bir bütün olarak sunma ve izleme olanağı yaratıyoruz. Bu toplantının ismini “TOD Canlı Cerrahi Günleri” olarak belirledik.

Bu yıla kadar her yıl Şubat ayında katarakt ve refraksiyon, Aralık ayında glokom, her iki yılda bir vitreoretinal konularında canlı veya video cerrahi toplantıları yapılmaktaydı. Bunların dışında bazı yıllarda kornea, okuloplasti ve şaşılık alanlarında da cerrahi sempozyumları gerçekleştirilmişti. Ancak, yıllar içinde üyelerimizin izin sorunları, firmalarımızın sponsorluk güçlükleri kendini göstermeye başlayınca bu toplantılarda harcanan emeklerin karşılığı bulunamaz hale geldi, toplantıların hakettikleri ilgi giderek düştü.

TOD Canlı Cerrahi Günleri, TOD toplantılarının verimliliğinin esas alındığı uygulamalardan birisidir. Farklı dallarda yapılan cerrahi sempozyumların birleştirilmesi düşüncesinin ilk ürünüdür.

Sempozyum 16 Haziran Cuma ile 18 Haziran Pazar günleri arasında İstanbul’da Bomonti Hilton Kongre Merkezinde yapılacaktır. Uydu üzerinden toplantı salonuna sunulacak katarakt, glokom ve vitreoretinal alanlarda toplam 12 saat canlı cerrahi uygulamaları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde gerçekleşecektir.

Üç gün sürecek olan sempozyumun diğer bölümlerinde, oftalmolojinin diğer dallarında ameliyat videoları takdim edilecek, tartışma panelleri yer alacaktır.

Cerrahi birimlerimizin başkan ve yürütme kurulları, sizlere layık bir sempozyum yapabilmek için Osman Şevki Arslan ve Necdet Cinhüseyinoğlu koordinasyonunda uyumlu bir şekilde çalışmaktadırlar. Canlı cerrahi uygulamaları için hastanelerini açan Cerrahpaşa idarecileri ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyelerine sizler adına minnetlerimi sunarım. Endüstri firmaları da bu sempozyuma büyük ilgi göstermektedir. Çeşitli sponsorluklarla sempozyumda yer alacak olan firmalara şimdiden teşekkür ediyorum.

Bu görkemli buluşmada bir arada olmak dileğiyle, tüm üyelerimizi “TOD Canlı Cerrahi Günleri”’ne Merkez Yönetim Kurulumuz adına davet ediyorum.

Reha Ersöz
Türk Oftalmoloji Derneği Başkanı